Læserbrev: Jeg har arbejdet i seniorrådet i otte år og er seniorrådets repræsentant i Tavlhøjs brugerråd.
Jeg har været særlig involveret i demensområdet og i den kommunale økonomi på ældreområdet.
Min arbejdsindsats har ved siden af dette været rettet mod de muligheder og problemer, der er for ældre beboere bosat i Fredericias omegn.
Det være sig kollektive trafikforhold og det virvar af transportmuligheder, der tilbydes af det offentlige, tilstrækkeligt med plejehjemspladser og ældreboliger i de nære områder, lægedækning, træningsmuligheder og fritidstilbud.
Jørgen Munk HansenJeg vil gerne gøre det muligt for den ældre generation at forblive i kendte omgivelser med lys, luft og højt til himlen.
Jeg vil gerne gøre det muligt for den ældre generation at forblive i kendte omgivelser med lys, luft og højt til himlen.
Har man været vant til det livet igennem, er det kvaliteter, man efterspørger i alderdommen - det man husker.
Derfor er det vigtigt at vælge en kandidat, der varetager omegnsbeboernes interesser.
Jeg tilbyder fortsat min arbejdskraft.