Annonce
Læserbrev

Boligpolitik. Vores byer skal være for alle

Forliget kommer til at have stor betydning for lejerne og andelshaverne, men også for den grønne omstilling af boligmassen. I første omgang i København, men i anden ombæring også i andre danske byer, hvor der er pres på boligmarkedet.

Annonce

Læserbrev: I sidste uge indgik regeringen forlig med DF, SF, Enhedslisten og Alternativet om en række initiativer, der skal værne vores byer imod kortsigtede investeringer på boligmarkedet.

Interessen og pressedækningen har i høj grad handlet om det usædvanlige forhandlingsforløb, og det er selvfølgelig også helt i orden.

Det vigtige er imidlertid, at vi med forliget har taget et opgør med kapitaliseringen af almindelige menneskers hjem. Blackstones ”Buy it, fix it, sell it” – ”Køb, renovér, sælg” - har været en god og hurtig forretning for dem, men det har samtidig presset almindelige mennesker ud af deres hjem. Og gjort det sværere at bosætte sig og blive boende i København for almindelige mennesker med en gennemsnitlig lønindkomst. Det er ikke i orden. Vores byer skal være for alle.

Forliget kommer til at have stor betydning for lejerne og andelshaverne, men også for den grønne omstilling af boligmassen. I første omgang i København, men i anden ombæring også i andre danske byer, hvor der er pres på boligmarkedet.

Boligmarkedet i Vejle Kommune er ikke lige så presset som i København og Aarhus, men også i Vejle oplever vi stigninger i ejendomspriserne og på lejemarkedet. Det er allerede sådan i dag, at vejlensere uden for arbejdsmarkedet har vanskeligt ved at bosætte sig bynært. Der mangler billige boliger og almene boliger. Og i Vejle - men også i f.eks. Give, Børkop, Egtved og Bredsten - har vi brug for en mere blandet og fleksibel boligmasse, der gør det muligt at blive i sit lokalområde, også selv om man skifter livssituation og f.eks. bliver arbejdsløs eller skilt. Eller når en alder, hvor man gerne vil fra et parcelhus til en mindre lejebolig.

Vejle Byråd har på socialdemokratisk initiativ vedtaget en boligpolitik, der blandt andet har til formål at sikre, at vi kan blive ved med at bo blandet på tværs af alder og sociale og økonomiske skel. Det betyder nemlig noget for sammenhængskraften. Bor vi ikke blandet, bliver eksempelvis også folkeskolerne mere ensidige og socialt polariserede. Det ønsker vi ikke.

Sidste uges forlig var en god dag for lejerne og andelshaverne på det københavnske boligmarked. Men det var også en god dag for landets andre byer.

Alex Vejby. Foto: Mette Mørk
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Danmark

Debat: Værdig tilbagetrækning

Fredericia

FHK skal stække KIF's overtal: Det er ikke charmerende, men det er effektivt

Annonce