x
Annonce
Fredericia

Bygevejr skræmte ikke gæsterne væk fra kræmmermarked: Fodboldklub regner med overskud

Trods heftig regn lørdag var der god gang i markedsstemningen i Madsby, og det blev kun bedre søndag. Derfor forventer FfF at kunne trække 200.000-250.000 kroner i overskud til klubkassen. Foto: Nana Hanghøj
Heftige regnskyl lørdag skræmte ikke kræmmergæsterne væk og med sol søndag rykkede endnu flere ind. Fredericia Heste- og Kræmmermarked havde godt med besøgende, og forventningen er, at et overskud på 200.000-250.000 kroner holdes hjemme.

Fredericia: Tupperware og ankelsokker, fodboldstøvler og Gurli Gris-balloner.

Vareudbuddet var stort i kræmmerteltene på Fredericia Heste- og Kræmmermarked i Madsby i weekenden, og der var gæster nok til at kigge på varene både lørdag og søndag.

- Det var rigtig fint kræmmervejr lørdag, for når bygerne kom, så trak folk ind i teltene, og det er jo der, vi gerne vil have dem, smiler John Wølk.

Han har sammen med Niels Vesterlund og en række hjælpere haft kræmmertelt på pladsen i stort set alle de år, FfF'erne har arrangeret marked.

- Det er hyggeligt, og vi har både børn og venner med til at hjælpe. Vi investerede i et nyt telt til i år, og det var jeg glad for, da det regnede så voldsomt lørdag. Sidste år fløj den ene halvdel af vores telt, inden vi overhovedet kom i gang, fortæller han.

Det blæser også søndag eftermiddag, men det betyder til gengæld, at regnvejrskyerne ikke får lov til at samle sig. Forældre bevæbnet med klapvogne og Gurli Gris balloner fylder op i markedsgaderne og forlystelserne i Herning Tivolipark.

Annonce
Bygevejr er godt kræmmervejr. Når regnen vælter ned, så skynder folk sig ind i teltene.

John Wølk, kræmmer

Uundværligt overskud

Det er da også en godt tilfreds medarrangør Claus Erdmann, som tager sin tørn på pladsen.

- Det er gået fint, også selv om det regnede voldsomt lørdag. Vi fik spredt flis ud over gaderne, så det ikke kom til at ligne Skanderborg Festivalen. Der går en månedstid, før vi kan sige præcist, hvordan det er gået økonomisk, men jeg forventer, at vi også i år kan trække et overskud på 200.000-250.000 til klubbens drift, siger han.

Pengene er en uundværlig del af klubbens budget, fastslår Claus Erdmann, som også er kasserer i FfF. Han er desuden søn af Benno Erdmann, som har stået i spidsen for kræmmermarkedet i de 27 år, det har været afviklet.

Programmet pilles der ikke meget ved, men i år var der som noget nyt to bands - Barock og Padlock Chain- på scenen til den store teltfest lørdag aften.

- Vi skal have evalueret, om det var en god ide, eller der skal ske noget andet. Vi rykkede ved damefrokosten for at få det til at hænge sammen, og vi skal lige hele vejen rundt, før vi afgør, hvad vi beslutter, hvordan det skal være næste år, siger Claus Erdmann.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Genbrugspladserne: Christian Bro, her er løsningen

Læserbrev: Med reference til artiklen: Konservative ønsker åbning af alle genbrugspladser - 'ren populisme', mener S Vi har med reference kunnet læse i Fredericia Dagblad, at formanden for Miljø- og Teknikudvalget, Christian Bro (S), er blevet forarget og mener, det er ren populisme og noget sludder, at De konservative i Fredericia anbefaler at åbne alle genbrugsstationerne i Fredericia ved hjælp at et online booking system. Jeg blev ærligt talt noget forundret over denne tilgang. Jeg mener, Christian Bros udtalelse er ren arrogance over for et åbent forslag, der vil gavne borgerne i Fredericia kommune og et forslag, der vil eliminere de trafikale problemer ved genbrugspladserne. Det er meget skuffende. Christian Bro mener, det vil pålægge kommunen en al for stor administrativ byrde, hvilket jeg 100% kan afvise. Så derfor har De Konservative i Fredericia taget sagen i egen hånd og undersøgt, hvem der kan udbyde et online booking system til Fredericia, hvad det vil koste og hvor hurtigt systemet kan implementeres. Vi har i dag været i telefonisk kontakt med Allan B. Johansen, vicedirektør, chef for genbrug og udvikling hos Affaldplus.dk. AffaldPlus driver i dag 20 genbrugspladser og 11 haveaffaldspladser fordelt på Sjælland. Lad mig uddybe nærmere. Systemet virker i bund og grund på samme måde, som når du booker et bord på en af byens restauranter. Du vælger en genbrugsplads og et ledigt tidspunkt for aflevering. Du angiver dit telefonnummer og din nummerplade. Herefter får du en elektronisk billet på SMS. Hvis du ikke kan bruge et online bookingsystem, kan du ringe til AffaldPlus og booke telefonisk, ligesom at booke bord telefonisk på en restaurant. Du møder herefter op med dit affald på det bookede tidspunkt og har 20 minutter til at aflevere det. Tidsintervallet kan frit defineres af kommunen. Fordelene ved et bookingsystem, fremfor intet system eller andre metoder, etc., er: 1. Ingen kilometerlange køer ved genbrugspladserne, som vi ser nu. 2. Der kan kun bookes det antal samtidige på genbrugspladserne, kommunen finder forsvarligt. (smitterisikoen minimeres) 3. Der er ingen CO2-udledning fra biler, der holder og venter i de lange køer og ingen farlige trafikale situationer 4. Borgeren er garanteret, at man kan komme til på det bookede tidspunkt uden at skulle holde i kø eller frygte, at der er for mange på genbrugspladsen samtidigt. Altså ingen unødvendig tidsspilde for borgerne Systemet kan implementeres på under fire timer, fra bestilling fra kommunen, til det fungerer for borgeren. Det koster ca. 15.000 kr. at implementere. Kommunen betaler 30 øre pr. elektronisk billet, der sendes pr. SMS til de borgere, der booker. AffaldPlus håndterer alle dem, der ikke kan håndtere onlinebookinger og ringer deres booking ind. Kommunen har derfor ingen administrative opgaver udover at kontrollere, at de, der kommer til genbrugspladserne, har booket. Det er ikke anderledes, end at der står en i dag og holder øje med, at der ikke lukkes for mange ind. Kommunen behøver ikke personale til at dirigere trafikken, da der ikke vil opstå køer. Systemet er blot et eksempel på et af de onlinebookingsystemer, der findes i dag, og et eksempel på et system, der bruges i andre kommuner, hvoraf nogle har brugt det i flere år med stor succes. Det er derfor mit håb, at Christian Bro vil sænke paraderne og kigge på forslaget. Det vil være til gavn for byens borgere og for begrænsningen af Covid19 og mindske de trafikale problemer. Christian Bro (S) er velkommen til at kontakte mig, hvis han har behov eller brug for hjælp.

Danmark

Live: Børn og lærere er ikke forsøgskaniner, siger Søren Brostrøm

Fredericia

Tøjhuset tøver med aflysninger: Venter på præcisering

Annonce