Annonce
Debat

Forslag: Fritag Fredericia Kommune fra nationale tests på vores skoler i skoleåret 2020/2021

Cecilie Roed Schultz. Arkivfoto: Mette Mørk

Læserbrev: De nationale tests blev i 2019 evalueret, og konklusionen var bl.a., at målingerne ikke kunne bruges på elevniveau, og at der derfor i stedet skulle udvikles et helt nyt bedømmelsessystem som erstatning.

Eftersom der endnu ikke er en ny model på plads for de nationale tests, mener vi i Enhedslisten ikke, at det giver mening endnu en gang at gennemføre tests, som både ministeriet og faglige eksperter er enige om, ikke giver retvisende resultater.

Derudover har corona-nedlukningen slidt på såvel elever som lærere, og meget tyder på, at trivslen blandt eleverne er blevet forringet.


Derfor mener vi i Enhedslisten, at det - når eleverne kan begynde at komme tilbage i klasseværelserne igen - bør være højeste prioritet at bruge ressourcer på at genopbygge klassefællesskabet og trivslen og samtidigt styrke den faglige læring.

Cecilie Roed Schultz


Derfor mener vi i Enhedslisten, at det - når eleverne kan begynde at komme tilbage i klasseværelserne igen - bør være højeste prioritet at bruge ressourcer på at genopbygge klassefællesskabet og trivslen og samtidigt styrke den faglige læring.

Vi bør ikke forlange af lærerne, at de i denne særlige situation - og med måske kun få uger tilbage i skoleåret - skal bruge værdifuld undervisningstid på nogle stærkt kritiserede tests, som ikke giver retvisende resultater.

Enhedslisten Fredericia har derfor sendt følgende forslag til borgmesteren og bedt om behandling snarest:

"Fredericia Kommune ansøger Undervisningsministeriet om at blive fritaget for at udføre nationale tests på vores skoler i skoleåret 2020/2021".

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Sport

Alle engelske klubber trækker sig fra udskældt Super League: - Vi begik en fejl, og det undskylder vi for

Fredericia

Efter kritisk rapport: Fem satsninger får støtte fra brandingpuljen

Annonce