Fredericia: De første vacciner mod coronavirus gives i Fredericia Kommune i uge 1 og i "ugerne umiddelbart efter".
Sådan lyder seneste melding fra Sygehus Lillebælt og Region Syddanmark mandag formiddag.
Den 29., 30. og 31. december er det plejehjem i Kolding, Vejle og Middelfart kommuner, der som de første lokale begynder at behandle beboere og ansatte præventivt med de eftertragtede stik. Søndag blev en 79-årig mand på et plejehjem i Odense den første i hele regionen, der kunne kalde sig covid-19-vaccineret.
Vaccinerne fordeles efter smittetrykket i de syddanske kommuner, fortæller Fredericia Kommunes koncerndirektør for voksen- og ældreområdet, Yelva Bjørnholdt Jensen, og formanden for de praktiserende læger i Fredericia, Kerstin Henriksen.
2000 doser klar
Region Syddanmark har i første leverance fået 2000 vaccinedoser. Regionen forventer at få flere mellem jul og nytår.
Hvad enten, man bor på plejehjem, i egen bolig eller andet, vil alle, der har mulighed for at få vaccinen, blive kontaktet direkte. Enten med digital post, brevpost eller direkte kontakt.
Grethe Jørgensen, leder af plejehjemmet OthelloLangt de fleste har sagt ja, lyder meldingen fra Grethe Jørgensen: Enkelte har sagt nej, men vi spørger nu nok igen. Det er læge Mogens Zarling, der er tilknyttet os. Han plejer at være god til at snakke med vores beboere.
Fire lokale, praktiserende læger, der er tilknyttet kommunens plejehjem, skal vaccinere her i Fredericia. Det er plejehjemmet Othello med 119 beboere, der først tilbydes coronavaccinen.
- Vi er klar og har spurgt alle, oplyser plejehjemmets leder, Grethe Jørgensen, til Fredericia Dagblad.
De fleste siger ja tak
- Langt de fleste har sagt ja, lyder meldingen fra Grethe Jørgensen:
- Enkelte har sagt nej, men vi spørger nu nok igen. Det er læge Mogens Zarling, der er tilknyttet os. Han plejer at være god til at snakke med vores beboere.
Samtlige 150 ansatte på Othello tilbydes også vaccine, men nok i etaper.
- Ja, for tænk, hvis alle blev dårlige af bivirkninger. Det ville ikke være godt. Nej, sådan går det jo nok ikke, men det er klogt at vaccinere de ansatte over lidt længere tid, vurderer Othellos leder:
- Enkelte ansatte har lige skullet vende tilbuddet med egen læge.
Nogle har måske spørgsmål om eksempelvis allergi, de skal have svar på.
Alle på Othello smittefri
Julen gik i øvrigt stille og roligt på Fredericia Kommunes største plejehjem i Herfordparken ved banegården.
Det fortæller Othellos leder, Grethe Jørgensen:
- Vi havde nok 20-22 beboere, der blev hentet af pårørende. Resten på nær en halv snes fejrede juleaften med de andre i vores fællesrum. 10-12 i hvert rum og med and, steg og risalamande.
Den halve snes havde besøg af pårørende og var oppe i deres lejligheder.
Alle medarbejdere blev i den forbindelse testet 22. december. Ingen havde corona.