Snoghøj: Efter en grundig ansættelsesproces har den scenekunstneriske højskole i Snoghøj fået ny forstander. Bestyrelsen har kigget i egne rækker og valgt den 39-årige Kim Røge. Det oplyser bestyrelsen for højskolen i en pressemeddelelse.
Kim Røge - ny forstander på Scenekunsthøjskolen i SnoghøjJeg kender skolens rigtig godt og brænder for sammen med skolens passionerede personale at gøre en god højskole endnu bedre - både for elever og lokalområde.
Kim Røge har i flere år har arbejdet på Scenekunsthøjskolen som produktionsleder og underviser. Han er oprindeligt uddannet som musicalperformer fra Det Danske Musicalakademi i Fredericia i 2003.
Siden 2008 har han arbejdet som både forstander og lærer i skoler og højskoler. Aktuelt på højskolen i Snoghøj, hvor han nu rykker ind i forstanderboligen sammen med sin hustru Anne Cecilie. Anne Cecilie har været arbejdet på både musicalakademiet og Fredericia Teater.
De glæder sig til at flytte tilbage til Fredericia.
- Jeg kender skolens rigtig godt og brænder for sammen med skolens passionerede personale at gøre en god højskole endnu bedre - både for elever og lokalområde, udtaler han.
Kim Røge overtager stillingen som forstander 1. februar 2021 efter bestyrelsen og den tidligere forstander, Martin Elung-Jensen, brat indstillede samarbejdet i september 2020.
Siden har Susanne Ærenlund været konstitueret som midlertidig forstander og har i samarbejde med skolens lærerstab og ledergrupper løst opgaverne med at drive højskolen.