Annonce
Fredericia For abonnenter

Halshugget rådyr og en haleløs kalkun: Hærværksmænd rev lemmer af 3D-dyr i Bøgeskov

Trelde Næs Bueskydning træner på deres bane i Bøgeskov. Onsdag kunne medlemmer konstatere, at flere af 3D-dyrene manglende lemmer. Blandt andet dette rådyr, der havde mistet sit hoved. Nu står klubben over for en regning, og den skal betales af klubbens egen kasse. Foto: Mads Dalegaard
Trelde Næs Bueskydning mødte op til træning onsdag til et rigtig træls syn. Syv af klubbens 27 3D-dyr, der bruges til træning i Bøgeskov, var blevet udsat for hærværk. Det koster nu klubben flere tusinde kroner.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Fredericia

For langt til Kolding: DF vil have testcenter til Fredericia

Fredericia

Efter badeulykke på Østerstrand: Badegæster siger ja tak til mere skiltning

Alarm 112 For abonnenter

Beboer i chok efter natligt knivoverfald på Devantiersvej: Falske betjente stak kvinde

Annonce