Annonce
FC Fredericia

Holvads kongemål gav uafgjort mod Esbjerg - men fejlene skal elimineres

Anders Holbvad scorede et mageløst mål, da FC Fredericia fik 2-2 mod Esbjerg. Han flugtede et lavet indlæg i kassen med en kattepote. Arkivfoto: Peter Leth-Larsen
FC Fredericia spillede uafgjort 2-2 mod superligaholdet fra Esbjerg, da de to mødtes i en træningskamp fredag formiddag. FC Fredericias fejl blev straffet hårdt - men hjemmeholdet manglede også fire stamspillere.
Annonce

Fredericia: Det kan mærkes, når en fodboldklub mangler fire af sine faste spillere. Og her er FC Fredericia ingen undtagelse. Alligevel lykkedes det klubben at spille 2-2 mod superligaklubben Esbjerg, da de to mødtes fredag formiddag.

FC Fredericia var uden Agon Mucolli, Mathias Gertsen, Nicolaj Ritter, Jacob Buus og Uzo. Fire af de fem er fast inventar på holdkortet, og derfor var deres tilstedeværelse savnet.

Særligt i første halvleg blev der begået for mange fejl i opspillet, og dermed blev hjemmeholdet sin egen værste fjende. Det kostede mål to gange: Først da Mads Larsen kunne score upresset i et tomt net efter en stikning, og siden da Mathias Kristensen fri foran mål kunne møde et indlæg og dirigere bolden ind.

- Jeg synes egentlig, vi spiller meget godt og gør mange rigtige ting, men vi laver for mange fejl, og fejlene er for store. Jeg ved godt, at vores første halvleg kom til at se skidt ud, men det var altså ikke så galt. Fejlene skal bare fjernes, sagde kantspiller Anders Holvad efter kampen.

FC Fredericia-Esbjerg 2-2 (0-2)

Træningskamp

Mål: 0-1 Mads Larsen (12.), 0-2 Mathias Kristensen (33.), 1-2 Erik Nissen (47.), 2-2 Anders Holvad (77.).

FC Fredericia (4-2-3-1): Alexander Nybo (Andreas Raahauge 46.) - Nikolaj Kirk (Victor Ezekiel Dawa 51.), Erik Nissen, Christian Ege Nielsen, Mathias Johannsen - Andreas Oggesen, Dennis Høegh - Martin Mikkelsen (Rasmus Johanning Mølleer 63.), Kristian Kirkegaard (Lukas Enevoldsen 41.), Anders Holvad - Steven Enna (Rune Schelde 85.).

Esbjerg (4-4-2): Jeppe Højbjerg - Kevin Conboy, Rudolph Austin, Franz Brorsson, Jeppe Brinch - Pyry Soiri (Joni Kauko 46.), Jacob Lungi Sørensen, Lasha Parunashvili, Mathias Kristensen - Mads Larsen (Ante Erceg 46.), Adrian Petre.

Annonce

Vigtige spillere manglede

Mathias Gertsens rolle som offensiv motor på midtbanen kan ikke udfyldes af andre, og selvom Dennis Høegh gjorde hvad han kunne, efterlod Gertsen et tomrum, når bolden blev forsøgt spillet op gennem midten.

Også i siderne var der problemer, for klubbens meste brugte backs var ude med mindre skavanker. Det gav Nikolaj Kirk og Mathias Johannsen spilletid i henholdsvis højre og venstre side, men det var tydeligt at mærke, at relationerne til medspillerne foran dem ikke var etableret.

En stod del af FC Fredericias offensive spil hænger netop på samarbejdet mellem kantspiller og back, og derfor blev det vanskeligt for hjemmeholdet at spille bredt.

Esbjerg er på næstsidstepladsen i Superligaen, og gæsternes præstation overbeviste ingen om, at klubben kommer væk derfra. 58-årige Lars Olsen sendte vestjyderne i kamp i en solid 4-4-2, og de ville ikke ret meget. De stod i en blok og angreb med kontrastød. FC Fredericia angreb med mange mand og stod højt på banen, og når man kombinerer den tilgang med en kontra-lurende modstander, skal der kun én fejl til, før det koster. FC Fredericia lavede to store, og begge kostede mål.

Man må formode, at det bliver bedre, når de faste spillere bliver klar igen.

Annonce

Dygtig ungdomsspiller

Markant bedre blev det efter pausen, hvor FC Fredericia reducerede efter blot to minutter. Klubbens nye assistenttræner Thomas Ransborg kiggede til med tilfreds mine, da Erik Nissen steg til vejrs på et hjørnespark og pandede bolden i mål. Ransborg havde trænet netop dette i torsdagens træning, og det gav pote.

Med 13 minutter igen blev der udlignet via en sand perle fra Anders Holvad. Lukas Enevolsen slog et indlæg, som Anders Holvad med en kattepote flugtede uimodståeligt i kassen.

Derfra var FC Fredericia banens klart bedste hold, og det havde bestemt ikke været ufortjent, hvis hjemmeholdet havde vundet.

- Vi var meget bedre i dag, end vi var mod Randers i den første træningskamp. Så det går den rigtige vej, sagde Anders Holvad.

En af de bedste præstationer kom fra en uventet kant. U19-spilleren Rasmus Møller Johanning kom ind efter 63 minutter og spillede fremragende. Han var hurtig og modig i sit spil og lavede ikke en fejl.

FC Fredericia spiller igen på torsdag. Her venter FC Midtjylland i Ikast.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce