Fredericia: I foråret blev pølse- og grillhuset på Axeltorv sat til salg, og det har stået tomt siden.
Men en god håndfuld henvendelser er det blevet til, oplyser ejendomsmægler Niels Henrik Billund. Ejeren af den sekskantede pavillon, anlægsgartner Christian Hindbo, Taulov, fortæller, at den ene af seks interesserede lige nu er ved at kigge på eventuel finansiering af overtagelsen.
- Min datter havde arbejdet i fritiden i pølsevognen under den forrige ejer. Men hun havde brug for noget at lave end gymnasiet, og så købte vi den i 2019, forklarer Christian Hindbo.
Nedlukningerne få måneder senere ramte imidlertid hårdt.
- Alt var lukket, men inden coronaen gik det godt, siger Christian Hindbo:
- For det er sådan set en fornuftig forretning. Vi holdt også åbent sent, når folk var ude i nattelivet og gik i byen og blev sultne. Det var positivt.
Mangler dog p-pladser
Christian Hindbos datter valgte at begynde at læse igen. Ifølge faren har månederne som selvstændig dog været god læring for hende i mange ting:
- Men det er også klart, at vi havde ønsket mere parkering på Axeltorv.
Chr. Hindbo, ejer af pølsevognen på Axeltorv, der nu er til salgNedlukningerne få måneder senere ramte imidlertid hårdt. "Alt var lukket, men inden coronaen gik det godt".
Han hentyder til, at det i dag er vigtigt for pølsevogne og lignende steder, at håndværkere, pendlere og andre nemt kan komme til at holde tæt på i forhold til før, hvor mange kunder var fodgængere og handlende i bymidterne.
Men der er flere muligheder for at blive pølsemand...
For nylig skrev vi, at også T-Grillen på Brovejen i Middelfart var til salg, og reaktionerne på artiklen har været mange. Grillen derovre koster 350.000 kroner.
Hvis man tager den store tegnebog frem, kan kombinationen af grillbar, ishus, kiosk og pandekagehus i Høll desuden erhverves. 175 m2 og fire butikker. Plus minigolfbane. Men så skal der små 3,3 millioner til.