Annonce
Debat

Kolding 2040 - Hvordan ser vores by og kommune ud om knapt 20 år?

Læserbrev: Vi kan ikke spå om fremtiden, men vi kan kigge på, hvordan vi forestiller os, udviklingen bliver. Med omtanke, grundighed og fakta kan vi så forsøge at lave en plan, der rækker ud til fremtiden.

Kolding har længe manglet en overordnet plan frem mod 2040. Konservative vil i løbet af valgkampen præsentere vores bud på en sådan plan, en plan vi kalder C-2040. Denne plan skal række langt ind i tiden og skal betjene fremtidens borgere, også efter vi selv ikke længere har indflydelse på denne.

Kolding har længe manglet en overordnet plan frem mod 2040.

Senest har vi fremlagt vores bud på en inderhavn med inspiration til en kanalby, der fletter området omkring Koldinghus sammen med inderhavnen. Hvordan vil vi gerne have vores by udvikler sig, hvilke uddannelser, virksomheder og kulturtilbud ønsker vi at tiltrække? Hvor mange borgere forventer vi skal bo i Kolding og vores vigtige centerbyer? Hvor mange betaler skat, og hvor mange er på offentlig forsørgelse? Hvor mange ældre, børn og unge er der, hvilke behov har de, og er det de samme behov som i dag?

Annonce

Alle disse spørgsmål er vigtige at have for øje, når vi planlægger for fremtiden. Vi ønsker, at det er borgerne, sammen med fagfolk og politikere, der skal sætte dagsordenen for udviklingen, og ikke som nu, at det er udefrakommende investorer og aktører, der bestemmer udviklingen af Kolding.

Med C-2040 planen i hånden sikrer vi, at vi knytter alt det gode eksisterende i Kolding sammen. Vi undgår hovsa-løsninger og uhensigtsmæssige investeringer. Konservative vil arbejde for en kommune og en by, hvor der er tænkt sammenhænge og nærhed for alle borgere i Kolding.

C-2040 skal turde at stille krav til miljø, turde at udfordre de kortsigtede løsninger, turde at blive upopulær ved at sige tingene som de er og udfordre det bestående hvis det ikke er godt nok.

C-2040, en fremsynet plan for byudvikling, miljø og mennesker.

Annonce
Fredericia For abonnenter

Det bliver der råd til: Hyggelige plejehjem, cykelstier og ny børnehave

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Mandagens coronatal: 333 nye smittetilfælde - flere indlagte på sygehusene

Annonce
Annonce
Annonce
Fredericia HK

Live: Kan FHK nappe sæsonens fjerde ligasejr af fem mulige?

Alarm 112 For abonnenter

Jens Peter så cykelkammerater styrte i asfalten efter voldsomt uheld: - De troede, at de skulle dø

Navne

Leg i klasseværelset på maskinmesterskole bærer frugt: Hæder og en halv million kroner til lokal underviser

Fredericia

Borgmesterens svendestykke - Derfor er partierne glade for budgetaftalen

Forbrug

Tilbud onsdag aften: Du får ekstra 50 procent rabat på datovarer i supermarkeder

Leder For abonnenter

Klogt træk i sagen om havneslam ved Trelde Næs

Debat

Debat: Giv en hånd til unge, som lærer med hænderne

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Fredericia For abonnenter

Ejer får grønt lys: Kystnær ejendom i Snoghøj kan blive til fire

Danmark

Mormor advarer om trend på TikTok: Barnebarn svært forbrændt af stikflamme fra brandfarlig leg med spraydåse

Fredericia For abonnenter

Den værste cykelsti trænger til ansigtsløft: Snart hopper håndtasken i cykelkurven ingen vegne

Fredericia For abonnenter

Livet hang i en tynd tråd som spæd - i dag stråler Regitze af livsmod

Livsstil

Kom til Fredericia for knap et år siden: Nu åbner Jan og Lars ny butik i et andet univers

Annonce