Gå til indhold
Annonce
Fredericia

13-årige Margit vandt konkurrence med novelle om voldtægt og selvmord: - Det er vigtigt at snakke om, især når det sker omkring en

13-årige Margit Khun Mikkelsen er vinder af novellekonkurrencen Klima og Kultur, som blandt andet Fredericia Bibliotek og Fredericia Gymnasium har stået for med tema om FN's verdensmål. Margit har skrevet en barsk fortælling om voldtægt og selvmord for at sætte fokus på den høje selvmordsrate blandt unge i Grønland, hvor hun bor.
Margit Khun Mikkelsen bor i Grønland, hvor selvmordsraten blandt unge er høj. Derfor skrev hun en novelle om selvmord, som endte med at vinde novellekonkurrencen Klima og Kultur i Fredericia - til stor overraskelse for den 13-årige vinder. Privatfoto.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce