Tækkemand er i gang med at gøre klar til at lægge nyt stråtag på rytterskolen i Erritsø Bygade. Ejendommen skal ombygges til lejligheder.
Erritsø: Der skal nyt liv i den gamle rytterskole i Erritsø Bygade, og renoveringen går i gang fra toppen. Tækkefirmaet Evald Knudsen og Søn fra Øster Starup er i fuld gang med at fjerne det gamle stråtag og gøre klar til nyt.
- Det gamle bliver fjernet, og så sætter vi nye lægter op. De gamle spær ser ud til at være i fin stand, siger tækker Allan Knudsen.
Han vurderer, at det gamle stråtag har ligget på rytterskolen i over 40 år.
- Jeg kan se den teknik, der er brugt ved tækningen er fra den tid, og det passer også godt med den tilstand, stråtaget har, siger han.
Han formoder, at stråtaget har været tilset og renoveret løbende af hans egen bedstefar.
- Der er ikke mange tækkefirmaer her i området, og min bedstefar drev sin virksomhed i Klattrup, siger Allan Knudsen.
Rytterskolen skal indrettes til lejligheder, og projektet har været undervejs i flere år. Det er en del af det samlede projekt med tæt-lav bebyggelse på arealet bag ved skolen.
Rytterskolen blev erklæret bevaringsværdig, mens lærerindeboligen ved siden af kunne rives ned. Det er sket i slutningen af 2018, og nu fortsætter indsatsen med rytterskolen.
Ejendommens tre skorstene er i dårlig forfatning, så de skal pilles ned og erstattes med to nye. Når det er sket, så går Allan Knudsen og hans folk i gang med at tække rytterskolen på ny.
Den ældste del af rytterskolen er fra 1721.
Der er opstået en fejl:
Beskeden er sendt.